Asırlık Markalar

Asırlık Markalar

Bu bir kültür olayı. Maalesef markalaşma konusuna değer verme bir kültür eksikliği, dikkatsizliği.

O nedenle Türkiye’de asırlık markalar o kadar az ki.

Ali Muhiddin Hacı Bekir İlk akla gelen ünlü lokumcunun tarihi 1700’lerin sonuna dayanıyor. 2.Mahmut döneminde sarayın şekercibaşısı ünvanını aldı. İkinci kuşak Mehmet Muhiddin 1880 sonrası yurtdışı fuarlarına katılarak çeşitli altın ve gümüş madalyalar aldı.

Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları Eminönü’ndeki yerinde 1871’de kuruldu. Babasının kahve dükkanının başına geçen Mehmet Efendi daha önceleri devlet tekelinde olan kahveyi kavurduktan sonra dibeklerde öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başladı.

Türk kahvesinin dünya çapında tanıtımına katkıda bulunan şirket şimdi Türk kahvesinin yanında filtre kahveden espressoya pek çok çeşit sunuyor.

Konyalı Lokantası Konyalı Hacı Ahmet Doyuran tarafından 1897’de Eminönü’nde açtığı dükkanda çevredeki esnafın, kendi ailesinin ve çevredeki garibanın karnını doyuruyordu.

Yıllar içinde lezzetli yemekleri sayesinde Türk Mutfağı’nın en önemli temsilcilerinden biri haline geldi.

Bugün Topkapı Sarayı içindeki muhteşem manzaralı şubesinde enfes yemeklerini sunmaya devam etmektedir.

Vefa Bozacısı Prizrenli Sadık Ağa tarafından 1876 yılında dünyanın ilk ’’sadece boza satan dükkanı’’ olarak başladı. 1930’lu yıllarda Atatürk’ün müdavimi olduğu Vefa semtindeki tarihi mekanda bugün hala aynı kıvamdaki, aynı tadı ile bozayı bulabilirsiniz.

Apikoğlu 1910’lu yıllarda Kirkor Apikoğlu sucuğu Kayseri’de ailesine ve komşularına yapıyordu. Sonra İstanbul’a taşındılar. Eminönü’ndeki dükkanları kısa sürede tanındı. Kirkor ölünce eşi Gülhatır Hanım işin başına geçti. O da işi oğulları Agop ve Hayk’a devretti. Haklı şöhreti devam ediyor.

Beyaz Fırın 1836 yılında Yunanistan’dan İstanbul’a göç eden Stoyanof’lar Balat’ta bir poğaça fırını açtılar. Baba Anton işi oğlu Kosmo’ya öğretti. Kosmo ise 3 oğluna birer dükkan açtı; Sarıyer’de Petro’ya, Üsküdar’da Dimitri’ye ve Karaköy’de Gregor’a.

Dimitri işi Kadıköy’e taşıyarak Beyaz Fırın’ın temelini attı. 1940’larda savaş nedeniyle un ve yağ karneye bağlandığı dönemde yumurta, fındık ve bademle yaptıkları acıbedem kurabiyesiyle ayakta kaldılar. Beşinci nesil Nathali Cordon Blue’de eğitim aldı ve ’’eski pastaya yeni krema’’ dediği modernleşme dönemini başlatarak meşhur oldu.

Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları 1933’te Ankara’da üretime başladı ve kısa sürede çok meşhur oldu. Kolonyaları Çankaya Köşk’ünde Atatürk’ün misafirlerine sunuluyordu.

Ankara’yı ziyarete gelen İran Şahı Rıza Pehlevi kolonyaları çok beğenince kolonyalar İran Sarayına kadar ulaştı. Eyüp Sabri Bey hiç alışık olunmayan promosyon yöntemleri ile kolonyasının şöhretine şöhret kattı.

Ece Ajandası Afitap Kırtasiye Osmanlı dönemi’nin lüks kırtasiyecisiydi. Kurucusu Mehmet Sadık’ın torunu Ahmet Afganistan’da Ece adında bir kadına aşık olup uğrunda ölünce 1934 yılı itibarıyla muhtıraların adı Ece Ajandası oldu. Bugün büyük iş insanın’dan bakkala kadar herkesin tercihi oldu.

Ve daha niceleri…

Apraham Kuyumculuk,Arkas Holding, Cemilzade, Çift Geyik Karaca, Elit Çikolata, Karaköy Güllüoğlu, Emgen Optik, Hafız Mustafa, İskender Kebap, Kifidis, Komili Zeytinyağları, Koska, Pandeli, Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Splendid Palas, Uludağ ve Taşdelen Maden Suları.

Fazlasını merak ederseniz ’’Yüzyıllık Markalar Derneği’’ne sorunuz.    

Hüseyin KURTOĞULLARI

15 Aralık 2020, İstanbul  

Bir Cevap Yazın