Marco Polo Toplantısı

Marco Polo Toplantısı

Ünlü gezgin ve dünyanın “ilk turizm yazarı” Marco Polo’yu anmak üzere FIJET Türkiye (ATURJET) olarak davetli olduğumuz Zagreb’de üç güzel gün geçirdik.

FIJET Hırvatistan, Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği ile Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti tarafından 14-15 Aralık 2018 tarihinde, ortaklaşa 8.si düzenlenen toplantı ve ödül töreni, turizm açısından büyük başarıya ulaştığını gözlemlediğimiz Hırvatistan’ın bu konuda ne kadar iddialı olduğunun ve hız kesmeyeceğinin en güzel kanıtı idi.

Marco Polo kimdir? Marco Polo 15 Eylül 1254 yılında Dalmaçya’nın Korcula adasında doğmuştur. Bu tarihte ada Venedik koruması altında olduğu için İtalyanlar Marco’yu sahiplenmeye çalışsalar da olay ortada, açık ve nettir. Korcula Adası bugün Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarındaki güzel ve popüler bir tatil yeridir.

Marco Polo Asya’ya 24 yıl süren uzun bir seyahat yapmıştır.

Kubilay Han’ın sarayında mecburi bir 17 yıl geçiren Marco, modern coğrafya biliminin de öncülerinden sayılmaktadır.

FIJET Başkanı Tijani Haddad’ın yanında FIJET Türkiye (ATURJET) başkanı Delal Atamdede ve diğer ülkenin FIJET yönetim kurulu üyeleri, Hırvatistan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hrvoje Zovko toplantıya katılanlar arasında idi.

Hırvatistan’ın turizme değer veren sempatik ve güzel Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitoroviç, toplantı sonrasında FIJET Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek ülkesine gösterilen ilgi ve katkılarından dolayı herkese teker teker teşekkür etti.

Toplantı ve ödüllendirmenin amacı ise “turizm gazetecileri ve yazarlarının kendi yerel basınlarında, Marco Polo temasına ilaveten Hırvatistan’ın doğal ve tarihi güzelliklerini, turistik sunularını, Hırvat halkının yaşam biçimleri ile örf ve adetlerini yeni bir turizm ürünü ve destinasyonu olarak tanıtmalarını sağlamak, seyahat hikayeleri, röportaj, haber, köşe yazıları, fotoğraf veya video ile seyahat edenleri bilgilendirmek, özendirmek, böylece turizme süreklilik desteği sağlamak olarak tanıtıldı.

Bir sonraki yıl toplantısı için daha fazla özendirme sağlamak adına uçak biletlerimiz yollandı, katılımcı ülkeler en iyi otellerde, en üst düzeyde ağırlandı. Turizmin ülke tanıtımına ve ülke ekonomisine sağladığı katkı dikkate alınarak turizme verilen önem konusundaki bu dersler (!) acaba kimlere ibret olmalı?

Türkiye’yi tanıtmak amaçlı tüm diğer harcamaları kendi kısıtlı bütçelerimizden yaptığımız seyahatlerimizde bizlere hiç katkısı olmayan, hiç değilse diğer ülkelerin yaptığı gibi indirimli bilet taleplerimize cevap dahi vermeyen, güya milli havayolumuz THY,

Türk Hava Yolları geldi aklıma…

Bu geziden bir şeyler öğrenerek döndük. Ve de düşünerek…

Hırvatistan küçük bir ülke olmakla beraber, turizmde büyük işler başarmakta, hızlı adımlar atmakta. Sonuç olarak da 4.200.000 nüfuslu bu ülke 2017 yılında 14.300.000 turist misafir etmiş, 11 milyar Dolar döviz girdisi sağlamış, 2018’de ise turizm girdilerinde % 20 artış açıklanmış.

Son üç yıldır üst üste Avrupa’nın en iyi “Christmas Bazaar”ı seçilen Zagreb görülmeye değer bir Avrupa başkenti.

Acaba biz neden bir benzerini yapmıyoruz? Örneğin 17. yüzyılın en bilinen gezgin ve yazarlarından Evliya Çelebi için her yıl belirlenecek bir tarihte benzer bir anma toplantısı, bol ödüllü bir yarışma düzenlenemez mi?

Bizim Evliya Çelebi’miz, çok iyi bir eğitim görmüş, zamanın geçerli dillerini konuşabilen, 52 yıl boyunca Batı Avrupa, Kuzey Afrika, Mısır, Orta Doğu, Asya, Kafkasya ve Anadolu topraklarını gezmiş, yaptığı seyahatlerde gördüklerini “Seyahatname” adlı 10 ciltlik eserinde toplayarak gerçekçi bir dille sunan ilk gezi ve seyahat yazarlarındandır.

UNESCO tarafından bu önemli insanın doğumunun 400. yılı nedeniyle 2011 yılı “Evliya Çelebi Yılı” ilan edilmiştir.

Dünya gezi edebiyatı ile Türk kültür ve Tarihi açısından bu büyük Türk gezgini ve seyahat yazarını anmak, bence FIJET Türkiye (ATURJET)’in girişimiyle bizim görevimiz olmalıdır.

Evliya Çelebimizin anılmasına, TÜRSAB, TUROB gibi kuruluşların yanında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerin de önemli katkıları olacağından eminim.

Hatta, bu toplantılar İstanbul’dan başlayarak her yıl ülkemizin değişik şehirlerinde, Bursa, İzmir, Konya, Diyarbakır, Kapadokya, Isparta, Şanlıurfa vb. gibi düzenlenerek Türkiye’nin tanıtımına çok daha etkin katkı sağlamaz mı?

Hüseyin KURTOĞULLARI

İstanbul, 14.12.2018

Bir Cevap Yazın