Akil Turizmciler Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Akil Turizmciler Toplantısı Sonuç Bildirgesi

5 Ekim 2019 Salı günü, ülkemizin önde gelen ve sektörün gelişmesi için 55 yıla yakın süredir hizmet vermiş Plan Tours’un sahibi Hüseyin Kurtoğulları’nın çağrısı üzerine, 15 seyahat acentesi temsilcisi – ki büyük çoğunluğu nerede ise TÜRSAB’ın kuruluşundan bu yana ve halen günümüzde aktif çalışan, akil insanlar olarak isimlendirildi –  Taksim Point Otel’de sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Toplantıda, ağırlıklı olarak, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı’ nın katıldığı bir TV programında TÜRSAB Yasası’ nın son şekli ve meclis genel kuruluna sevki ile ilgili yaptığı yorumlar tartışıldı.

1973 yılında özel bir yasa ile kurulan TÜRSAB – Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği – ülkemizde yasal olarak seyahat acenteliği mesleğini icra eden tüm şirketleri bünyesinde toplamış ve o günden bu güne kadar daima sektörün lider kurumu olarak, hem sektörün gelişmesine yönelik çalışmalarda bulunmuş, hem de kamu yönetimi ile uyum içinde ülkemizin hak ettiği payı alabilmesi için sürekli olarak birlikte mücadele etmiştir.

Herkesçe malumdur ki Seyahat Acenteleri tüm dünyada turizm sektörünün lokomotifidirler.

Günümüzde seyahat acenteliği, tur operatörlüğü vs. gibi ekonomik hacimlerinin yanında yaptıkları iş dallarına göre  farklı isimlendirmelere gidilse de esasında seyahat ve turizm acentesi kelimesi hepsini kapsayan bir kelimedir.

Ülkemizin değerlerini ayrı motifler altında dünyaya sunan seyahat acentelerimiz olmuştur.

Deniz, güneş, kum diye adlandırılan tatil turizminin gelişmesi, ülkemizin bu potansiyelini görüp politikalar oluşturulmasını ve Güney Antalya Projesi’ nin hayata geçirilmesi ile özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarımızda konaklama tesislerinin yapılmasını ve büyük bir potansiyelin kazanılmasını sağlamışlar ve yapılan bu tesisleri yabancı konuklarla doldurmak da gene seyahat acenteleri sayesinde olmuştur.

Aynı şekilde Anadolu’daki tarihi ve kültürel değerlerimizi içeren programlar üreterek ülkemizde Kültür Turizmi’ nin gelişmesini ve turizm gelirlerinden nerede ise tüm şehirlerimizin pay almasını sağlayan seyahat acenteleri olmuştur.

Ve bu anlayışta sürekli arayış içinde ülkemizin potansiyelini keşfedip, yenilikçi programlarla her geçen gün daha fazla yabancı ziyaretçinin ülkemize gelmesini sağlayan seyahat acenteleri olmuştur. Kongre Turizmi, Özel Etkinlik (Incentive), Sağlık, Macera, Eğitim vb. alanlarındaki gelişmelerin sağlanması gibi.

Seyahat Acenteleri bu çalışmalar ile ülkemizde konaklama sektörünün, yiyecek/içecek sektörünün, taşımacılık sektörünün büyük gelişme göstermesine, eğitimli genç nüfusun yeni çalışma alanları bulması ile istihdam sorunlarının çözülmesine ve rehberlik olarak isimlendirilen çok özel bir mesleğin gelişmesine neden olmuştur.

Bir zamanlar yılda 1 milyon ziyaretçinin ülkemizi ziyaret ettiği yıllara özel kutlamalar yaparken bugün artık 50 milyon turist hedefleri konuşulmaktadır. Aynı şekilde bir zamanlar ancak çok dar bir kesimin yapabildiği yurtiçi ve yurtdışı tatil ve seyahatler ( senede 100 bin kişiyi geçince olay olurdu ) bugün milyonlarca vatandaşımızın kullandığı bir hak haline gelmesi gene seyahat acenteleri sayesinde olmuştur.

Eğer bugün övünç kaynağımız THY dünyanın en iyi havayollarından biri haline gelmiş ve en çok destinasyona uçan havayolu olmuş ise, THY yanında onlarca özel havayolu ülkemizde faaliyet gösteriyor ise bütün bunlar seyahat acentelerimiz sayesinde olmuştur.

Ve bu başarı, 1973 yılında örgütlenen ve çıkarılan 1618 sayılı yasa çerçevesinde denetlenebilir, kuruluşundan faaliyetlerini sürdürmelerine kadar her adımı belirlenmiş ve kurala bağlanmış Seyahat Acenteleri sayesinde yakalanmıştır. Herhalde bu gerçeği kabul etmeyecek kimse yoktur.

Böylesine önemli bir sorumluluk ve görev üstlenmiş TÜRSAB bu güne kadar her dönemde daima kamu yönetimini temsil eden T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile (başta Bakanlar olmak üzere tüm Bakanlık yetkilileri ile birlikte) uyum içinde çalışmıştır.

Bu denli önemli bir kurum ve sektörün lokomotifi seyahat acenteleri, çıkarıldığı günde, geleceği öngörerek hazırlanmış bir yasa ile gelişmeyi sürdürmüştür.

Ancak günümüzde, gerek dünyadaki gelişmeler gerekse ülkemizdeki gelişmeler mevcut yasanın artık yetersiz kalması nedeni ile bazı değişiklikleri, yenilikleri içermesi bir olmazsa olmaz haline gelmiştir.

İşte yukarıda tarihi sürecini ve sorumluluklarını, yaptıklarını anlattığımız Türk Seyahat Acenteleri ve TÜRSAB ın, hem ortağı olduğu şirketin üyesi olması hem de mesleğinin seyahat acenteliği olması nedeni ile göreve gelmesi ile ilk başta memnuniyet yaratmış mevcut T.C. Kültür ve Turizm Bakanı’nın, değişik zamanlarda TÜRSAB ile ilgili yaptığı yorumlar ve tasarruflar, gerekse katıldığı son programda sarf ettiği sözler ve düşünceleri ile maalesef tüm sektörde büyük hayal kırıklığı ve üzüntü yaratmıştır.

Hak edilmeyen yorumlara maruz kalmak hem tüm seyahat acentelerini, hem de hepimizin üyesi olmaktan gurur duyduğumuz TÜRSAB’ı fazlası ile rencide etmiştir.

İşte bu toplantıda duyulan bu rahatsızlık dile getirilmiş ve Bakanlığımız TÜRSAB’ımızın birlikte, her zaman olduğu gibi, uyum içinde çalışması, hazırlanan yasa taslağının biran önce Genel Kurula sevkinin beklentisi içinde olduğumuzun altı çizilerek, tüm üyelerin daima Birlik’lerinin arkasında duracağının bilinmesi belirtilmiştir.

Akil Turizmciler daima ülkelerine, mesleklerine ve Türk Turizm’ ine karşı duydukları saygı ve sorumlulukları nedeni ile tüm tarafları akılcı olmaya davet etmektedirler.

 1. Cem ASLANTAŞ (Universal Turizm)
 2. Cemal KIZILTAN (Tourismo)
 3. Cüneyt MENGÜ (Mercan Tour)  
 4. Çetin GÜRCÜN (Intermed Tours)
 5. Faruk PEKİN (Fest Travel)
 6. Hami FİDANOĞLU (Kültur)
 7. Hüseyin KURTOĞULLARI (Plan Tours)
 8. İlhan UÇAK (Sempa Turizm)
 9. İskender ÇAYLA (Delicias)
 10. Mustafa COŞKUN (Magister)
 11. Mustafa D. YALÇIN (Universal Turizm)
 12. Talha ÇAMAŞ (Visitur)

Hüseyin KURTOĞULLARI

İstanbul, 06.10.2019

Bir Cevap Yazın