İznik (Nicea)

İznik (Nicea)

Tarihi önemi büyük olan İznik, Geç Roma ve Bizans tarihinde önemli bir merkez, Hristiyanlar için ise 325 yılında 1. Konsül’ün ve 787 yılında 7. Konsül’ün toplandığı yer olması nedeni ile Hristiyanlar için çok önemli bir ziyaret yeridir.

1331’de Osmanlılar tarafından ele geçirilen İznik çok kısa bir süre de Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır.

16. yüzyılda artık bütün dünyada meşhur olan, bütün önemli camileri süslemesiyle ünlenen İznik Çinileri ile bugün diğer rakiplerinden açık ara öndedir.

Yabancı turistlerin, özellikle Hristiyanların dini amaçlı ziyaret ettikleri şehrin en önemli tarihi yapısı, 6. Yüzyılda 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış Ayasofya Kilisesi’dir. Bülent Arınç’ın başarılı çalışmaları (!) ile günümüzde camiye çevrilen bu dünya mirası tarihi ve dini yapıyı artık hiçbir yabancı turist, tepki göstererek, gezmemektedir.

İznik’te bütün Hristiyanlık alemini alakadar edebilecek 2014 yılında Arkeolog Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından yeni ve çok önemli bir başka tarihi buluntu ise Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılında “Yılın En Büyük Keşfi” olarak açıklanan ve 1500 yıl öncesine tarihlenen St. Neophytos Bazilikası’nın göle kaymış net olarak görülebilen kalıntılarıdır.

İznik’te toplanan 1. Konsül’ün, çok genç yaşta şehit edilen      St. Neophytos’un adını alan bu bazilikada toplanmış olması çok kuvvetle muhtemel olduğu tahmin edilmektedir.

Başta Vatikan olmak üzere bütün Hristiyan alemi önümüzdeki 2025 yılında 1. Konsülün toplanmasının 1700. yılını kutlama hazırlıklarına başladı bile.

Bazilika’nın “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak ziyarete açılmasının surları, kapıları, müzeleri ve tarihi yapılarıyla zaten çok önemli bir bölge olan İznik’in (Nicea) tüm dünyanın ilgisini çekeceği ve turizm açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olacağı şüphesiz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde farklı kurumların yetki alanları içerisinde kalması (BBB Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı, Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü, Tarihi ve Kültürel Şube Müdürlüğü, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Dış İlişkiler Dairesi, İznik Müze Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi) ve bu kurumların olayın öneminin bilinciyle orantılı hızda karar verip harekete geçememeleri nedeniyle Türkiye yine önemli bir şansı kaçırabilir.

Umarım bu konularda çok basiretli, kararları çabuk ve doğru değerlendiren T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet N. Ersoy gerekli müdahaleyi yapar.

Hacı Özbek Camii ile İznik Yeşil cami gibi Osmanlı eserlerinin de bulunduğu İznik’te cami eksikliğinden olsa gerek Bülent Arınç’ın akla zarar hizmet çabaları ile camiye çevrilen Ayasofya’nın bulunduğu İznik’in bu nedenle kutlamalarda yer alması muhtemel midir acaba?

İznik, yabancı turist çekebilmesi açısından birçok imkana sahip tarihi önemi büyük bir şehirdir. Kıymetini bilene…

Hüseyin KURTOĞULLARI

İstanbul, 22.08.2019

Bir Cevap Yazın